Magia świąt - wspólne kolędowanie w grudniu.

Kolędowanie zapoczątkowali Pasterze wraz z trzema Królami, którzy po odwiedzeniu w Noc Bożego Narodzenia stajenki wracali do swojego kraju i opowiadali o tym,co widzieli i co im przekazał anioł. Na pamiątkę tych pierwszych głosicieli cudu Betlejemskiej Nocy chrześcijanie w okresie bożonarodzeniowym odwiedzają z kolędą domy sąsiadów, znajomych z turoniem,gwiazdą a wraz z nimi charakterystyczni przebierańcy tacy jak : diabeł, anioł, pasterz, gwiazdor, król, herod itp. Tak było u nas...

Dnia 27-29-12-2016r swe wędrówki po domach zaczęli nasi kolędnicy: Aleksander Hejna, Karolina Hejna, Kaja Watrak, Dagmara Szatan, Piotr Pańko, Dominika Pańko, Wiktoria Kozyra, Ilona Oleszczuk, Adam Bojko, Krzysztof Pochylczuk,Jan Wołos, Magda Watrak, Pani Monika Wołos.

Odwiedzając osoby starsze pragnęliśmy, aby zapomniały o smutkach,o tym,że czasem są sami. Przede wszystkim,by wróciły wspomnienia sprzed dawnych lat kiedy to oni kolędowali. Zrobiliśmy wszystko, aby zagościła miłość, radość i pokój. Złożyliśmy życzenia, w zamian za nie i kolędy gospodarze obdarowali kolędników świątecznymi smakołykami lub drobnymi datkami.

Dostaliśmy zaproszenie na zaprezentowanie naszych kolędników na sesji Rady Gminy w GOK Wołajowice. Z wielką przyjemnością skorzystaliśmy z tej okazji, by móc przeżyć te chwile jeszcze raz w miłym towarzystwie. Spotkaniu towarzyszyła radosna atmosfera. Artyści nie zawiedli-widzowie dopisali, byli obecni m.in Wójt Gminy Hrubieszów P.JAN MOŁODECKI , Przewodniczący Rady Gminy P.JERZY FEDORCZUK, Dyrektor GOK-u Pani ALEKSANDRA MUZYCZUK, Radny P. HENRYK HERDA oraz pracownicy gminy i sołtysi.

Dzieci za uzbieraną kwotę pieniężną w nagrodę pojadą na wycieczkę do Chełmskiego Parku Wodnego, odwiedzą podziemia kredowe i najbardziej ulubione miejsce na wycieczce Mac Donald na mały posiłek.

Szczególne podziękowania należą się Pani Monice Wołos za pomysł i motywację, by tradycje nie zanikały. To właśnie dzięki niej dzieci mogły kolędować w tym roku a przy tym dobrze się bawić wspólnie z innymi. Spędzić czas w gronie znajomych.bliskich. Zrobić coś dla siebie,a także uszczęśliwić innych w ten magiczny świąteczny czas.

Hej kolęda, kolęda...

(tekst https://www.facebook.com/%C5%9Awietlica-Wiejska-w-Koble-256878574501901/?fref=ts )