Fundacja Czasoprzestrzeń

Ty decydujesz kim i gdzie jesteś.
A A A

imieniny Euzebiusza, Gustawa
wsch. sł. 5.13; zach. sł. 20.42; śr. temp. powietrza 18°C
zachmurzenie duże; deszcz ; stan wody w Wiśle 130 cm



W nocy z 1 na 2 sierpnia ludność stolicy spontanicznie poparła czyn i zbrojny, przystępując do budowy barykad i rowów łącznikowych. Organizują się zręby przyszłego zaplecza powstańczej armii.
Nad ranem wycofujące się z Ochoty do Lasów Chojnowskich oddziały ppłk Grzymały staczają krwawa potyczkę z Niemcami w pobliżu folwarku Pęcice. W walce zginęło 31 powstańców, 60 pojmanych Niemcy rozstrzelali.
O godz. 9.00 zaczyna działać radiostacja w fabryce Kamlera na rogu Okopowej i Dzielnej na Woli. Komenda Główna AK wysyła szereg depesz do Londynu, donosząc o wybuchu powstania i ciężkiej walce. Apeluje o pomoc lotniczą.
Na Woli powstańcy skutecznie przeciwstawiają się atakom niemieckich czołgów. Oddziały "Radosława" zdobyły dwa czołgi typu "Pantera". Batalion "Miotła" zdobywa fabrykę Monopolu Tytoniowego na ul Dzielnej 64.
W Śrómieściu powstańcy zdobywają działo pancerne Jagdpanzer 38 "Hetzer", przemianowane następnie na "Chwata".
Mokotów - żołnierze "Baszty" po ciężkich walkach zdobywają szkołę przy ul. Woronicza.
Od świtu toczy się bój o lotnisko na Bielanach, atakowane przez oddziały grupy "Kampinos" pod dowództwem kpt. "Szymona" (Józefa Krzyczkowskiego) oraz żołnierzy por. "Doliny" (Adolfa Pilcha). Wielka przewaga ogniowa Niemców uniemożliwia opanowanie lotniska. Grupa "Kampinos" po paru godzinach wallki zmuszona zostaje do odwrotu do Puszczy Kampinoskiej. Oddziały AK ze Starówki przy wsparciu oddziału "Pełki" złożonego z pracowników zdobywają brawurowym atakiem kompleks Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych (ul. Sanguszki 1), zagrażający od północy Staremu Miastu.
Od wczesnego rana rozpoczynają się szturmy na nieprzyjacielskie pozycje. Powstańcy zdobywają więzienie przy ulicy Daniłowiczowskiej 7. Niemcy zostają wyparci z hotelu "Astoria" przy Chmielnej, centrali telefonicznej na Tłomackiem. Po czterech natarciach batalion "Kiliński zdobywa ważny niemiecki punkt oporu - Pocztę Główną przy pl. Napoleona 10 i budynek Arbaitsamtu na pl. Małachowskiego.
VIII Zgrupowanie AK kpt. Cypriana Odorkiewicza "Krybara" i oddział PPS Stanisława Skibniewskiego "Cubryny" złożony z pracowników elektrowni opanowuje Elektrownie Warszawską na Powiślu.
Na Czerniakowie powstańcy zdobywają budynek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Do Lasów Chojnowskich ściągają rozbite oddziały powstańcze z Okęcia i Mokotowa oraz około 300 żołnierzy z Ochoty.
Niemcy dopuszczają się zbrodni ludobójstwa. Atakując polskie pozycje, pędzą przed sobą ludność cywilną. Rozstrzeliwują przechwyconych rannych powstańców.
W więzieniu przy ul. Rakowieckiej Niemcy mordują ok. 600 więźniów, ponad 250 więźniom udaje się uciec.
W klasztorze Ojców Jezuitów na Rakowieckiej Niemcy mordują 35 księży i zakonników.

opracował: Maciej Janaszek-Seydlitz